+421 918 994 093 (po-pi: 10:00-15:00)


DVD DVD set: Bol raz jeden vynálezca (6 DVD)

Byl jednou jeden vynálezca

Il était une fois... les découvreurs

Kategória:
animovaný
Réžia:
Dĺžka:
650 Minút
Zvuk:
slovenský 2.0, český 2.0
Titulky:
slovenské, české

Dostupnosť:
Na sklade - zvyčajne odosielame do 24 hodín.
Cena:
€ 19.99
Nákupom získate 100 kreditov.

Náučný francúzsky seriál pre deti a mládež. Seriál nie je len na pozeranie, ale je robený pre zábavu a zaroven aj učenie. Predchádzajúce úspešné série hovoria samé za seba: "Bol raz jeden človek" a "Bol raz jeden život".

 

DVD set obsahuje:

1. Bol raz jeden vynálezca

 

1.diel Naši čínsky predkovia

„ Ach tí Číňania ..... Vďačíme im za toľko vynálezov... a niekedy dokonca dávno pred všetkými ostatnými. Napr. hracie karty, zemepisné mapy, desiatková sústava, parný stroj, to všetko viac ako 2000 rokov pred ostatnými. I ďalšie vynálezy a objavy Vás budú zaujímať: hodinový stroj, koňak, tlač, rakety, reťazový pohon, ropa, visuté mosty, papier .... a nielen to Vám ponúkneme v prvom diele nového seriálu.

2.diel ARCHIMEDES a starí Gréci

V tomto diele Vám ukážeme väčšinu vynálezov, ktoré už pred 2000 rokmi bežne používali starí Gréci: Hippokrates a medicína, Sokrates a filozofia, Feidias, ktorý vdýchol život kameňu. Poznáme Sofokla, Euripida a kráľa Oidipusa, Elektru, Protagora ... a taktiež Demokrita a atóm, Eratosthena a výpočet obvodu zemegule. A nakoniac Archimeda, najslávnejšieho vynálezcu tej doby.

3.diel HERON z Alexandrie

V tomto diele uvidíte vynález slávneho Aristotela „učenie pri chôdzi, alebo peripatetická škola“ Poznáte Ktesebia, vynálezca vodných hodín, vodné pumpy, teplomer a ďalšie v tej dobe pozoruhodné vynálezy. A nakoniec poznáme samotného Herona z Alexandrie, nepochopeného génia a jeho zdvíhací stroj, stroj na paru alebo hudobný nástroj podobajúci sa pianu.

4.diel Meranie času

Maestro nám v tomto diele bude rozprávať dlhý príbeh, ktorý začína u slnečných hodín a zavedie náš až k atómovým. Uvidíme vznik vodných hodín, vreckových slnečných hodín, až po hodiny presýpacie či olejové alebo sviečkové. Že ich nepoznáte? Spoznáte! A nielen to, napr. aj čínske vodné hodiny, ktoré ukazovali fázy mesiaca a pohyb planét.

 

2. Bol raz jeden vynálezca 2

 

5.diel JINDŘICH MOŘEPLAVEC a kartografia

Jindřich, tretí syn kráľa Jána Portugalského sa rozhodol objavovať svet. Založil výskumné a navigačné centrum na ostrove Sarge. Expedícia podnecovaná Jindřichem oboplávať africké pobrežie. Táto výprava ako prvá oboplávala mys Bojador v Afrike a v roku 1487 oboplávala Bartolomejský Diaz po prvý raz najjužnejší cíp Afriky – mys Dobrej nádeje a otvára tak cestu do Orientu.

6.diel GUTENBERG a kníhtlač

Kto vynašiel kníhtlač? Už pred tisíckami rokov sa o výrobu papiera a tlač úspešne pokúšali starí Číňania a o niekoľko storočí neskôr prichádza Gutenberg s novou technikou kníhtlače. Vynachádza tlačiarenský lis, zliatinu pre vylievanie písmen a zdokonaľuje veľkovýrobu kníh. Jeho túžbou je, aby každý človek mohol mať svoju knihu.

7.diel LEONARDO DA VINCI

Kto to bol a čo všetko vedel tento geniálny umelec a vynálezca? Poznáte život Leonarda, ktorý sa venuje: architektúre, anatómii, mechanike, strojárstvu, kozmickej technike, obrábacím strojom, vojnové stroje, hudbe, biológii ... a taktiež trochu maľovaniu. Niekoľko sto rokov pred ostatnými vynašiel princíp lietacieho stroja, tanku, guličkových ložísk a namaľuje obrazy: Mona Lisa, Posledná večera a iné nesmrteľné diela.

8.diel Lekári

Akupunktúra v starej Číne, Hippokrates v starom Grécku, V Ríme zase objavenie nervovej sústavy. V 16. storočí Ambroise Paré aplikuje nové lekárske prostriedky: zošíva cievy, vynachádza protézu končatín a o niečo neskôr objaví Harvey krvný obeh. Nie je jednoduché byť vynálezcom a u lekároch to platilo o to viac.

 

3. Bol raz jeden vynálezca 3

 

9.diel GALILEO GALILEI

„ A predsa sa točí“, zvolal Galilei. Kto by si túto vetu nezapamätal zo školy. Galileo sa narodil v talianskom meste Pisa, vyštudoval univerzitu a stal sa profesorom matematiky. Zdokonalil hodiny vďaka kyvadlu a vynašiel teleskop. Galileo zastával názor, že Zem sa otáča okolo slnka a to sa mu stalo osudným.

10.diel ISAAC NEWTON

Už ako malý chlapec mal tisíce nápadov, vyrábal papierové draky alebo vodné hodiny. Neskôr rozvinul teóriu lomu farieb a keď mu spadlo na hlavu jablko zo stromu, vynašiel gravitačný zákon. Potom sa stal profesorom matematiky a stále rozvíjal svoje teórie: odpor vzduchu, strely, nárazy, šírenie zvuku či rovnováhu kvapalín. Nikto pred ním neprispel toľko k porozumeniu sveta ako on.

11.diel BUFFON a dejiny našej planéty

Ako stará je naša Zem? Dnes to vieme celkom presne, ale pred pár stovkami rokov tomu tak nebolo. Nikto si v dobe Buffona nedokázal predstaviť, že Zem je stará 4,5 miliardy rokov. Ani on sám nie, ale prišiel na to, že Zem bola kedysi žeravá a bez života a že všetek život sa musel vyvíjať po dlhú dobu. Dodnes sme Buffonovi vďační, že umiestnil našu planétu, jej faunu a flóru na popredné miesto v dejinách.

12.diel LAVOISIER a chémia

Áno, bol to Lavoisier, ktorého môžeme považovať za otca chémie. Bol veľmi nadaný a už vo svojich 25 rokoch sa stal členom Akadémie vied. Predkladal dôkazy o tom, že pokiaľ ide o hmotu, nič sa nestráca, nič sa nevytvára, všetko sa iba premení na niečo iné. Dokáže, že voda nie je „element“, ale spojenie vodíka a kyslíka. Objavil metrický systém, ktorý používame dodnes.

 

4. Bol raz jeden vynálezca 4

 

13.diel STEPHENSON – plnou parou vpred

Ako je to vlastne s parou? Je prekvapivé, že sa ju človek naučil používať až pred pár storočiami. Denis Papin vynašiel prvý tlakový hrniec, Newcomen a Watt potom zdokonalili prvý parný stroj. A potom prišiel Stephenson a vynálezom parnej lokomotívy. Lokomotíva Rocket jazdila rýchlosťou 20 míľ za hodinu, a tak začal zlatý vek parnej železnica. Para dobila Európu aj Spojené štáty.

14.diel FARADAY a elektrina

Na prelome 19. storočia sa začal mladý Angličan Michael Faraday zaujímať o elektrinu. V Kráľovskom ústave prezentoval svoje poznatky, napr. pohyb magnetov vytvára silové pole, ktoré vytvára elektrinu. Poznanie elektrickej energie bola jedným za najvýznamnejších objavov novodobej histérie.

15.diel DARWIN a evolúcia

Pochádza človek z opice? Dodnes diskutovaná téma! Ale ako na to Darwin prišiel? Už ako malý prírodovedec mal možnosť plaviť sa výskumnou loďou po pobreží južnej Ameriky. Na svojich cestál poznal mnoho neznámych zvierat. Najväčší objav však urobil na ostrovoch Galapágy, kde mal možnosť rovnaké druhy papagájov s odlišnými zobákmi, podľa neho, na ktorom ostrove žijú a čím sa živia. A tak sa zrodila myšlienka evolučnej teórie druhov.

16.diel MENDEL a hrach

Mendel je nazývaný otcom genetiky a naozaj je tomu tak. Vďaka hrášku sa mu podarilo objaviť genetické zákony. To znamená, že rodičia prenášajú svoje vlastnosti na potomkov vďaka génom. Mendeloví nástupcovia potom vďaka jeho objavom považujú základy genetického inžinierstva objav a výskum DNA.

 

5. Bol raz jeden vynálezca 5

 

17. diel PASTEUR a mikroorganizmy

Francúzsky vedec Pasteur objavil maličké čiastočky – mikróby, ktoré šíria rôzne nemoci. Vďaka tomu dokázal vyvinúť očkovanie. Najprv ich testoval na zvieratách a neskôr i na ľuďoch. Vďaka nemu bol celý svet očkovaný proti besnote. Pasteurov ústav neskôr vyvinul vakcíny na záškrt, mor, týfus, tuberkulózu alebo žltačku.

18. diel TOMAS EDISON a aplikované vedy

Jedným z najväčších vynálezcov je Edison. V 12 rokoch začína predávať vlastné noviny, neskôr vynašiel stovky ďalších vynálezov. V 30 rokoch zostrojil zariadenie na záznam hlasu a vynašiel prvú žiarovku, vďaka ktorej potom osvetlí celé mestá. Vynašiel tiež predchodkyňu kamery – rozhýbe obrázky.

19.diel MARCONI a elektromagnetické vlny

Mladý taliansky génius menom Marconi ako prvý ovládne prenos vln vzduchom. K prenosu zvuku už nie je potrebný elektrický drôt. Vznikne bezdrôtové spojenie a informáciu budú prenášané z jedného konca sveta na druhý. Lode, ktoré sa dostali do problémov môžu volať o pomoc. Vďaka bezdrôtovému rádiu sa zachánila1/3 cestujúcich na Titaniku, ktorí by bez pomoci ostatných lodí neprežili.

20.diel FORD a dobrodružstvo menom automobil

Kto by nepoznal automobil, dnes bežná súčasť nášho života. Nebolo to tak vždy a v tomto diele môžete vidieť ako došlo k vyrobeniu prvého automobilu. Uvidíte prvé automobilové preteky a otvorenie prvej továrne na výrobu áut značky FORD a tak, ako sa automobil značky FORD T začal sériovo vyrábať.

21.diel Lietanie

Lietať chceli už ľudia od pradávna: bájny Ikaros, Leonardo da Vinci a nakoniec bratia Wrightoví, ktorí uskutočnili prvý seriózny let. Začali vznikať jednoduché lietadlá, ktoré sa neskôr za 1 sv. vojny zdokonaľovali. Dnes nie je lietadlo žiadny sen, ale úplne bežný dopravný prostriedok.

 

6. Bol raz jeden vynálezca 6

 

22.diel MARIA CURIE – SKLODOWSKÁ

Je jednou z prvých žien, ktoré študovali a získali vysokoškolský diplom a stala sa prvou ženou – profesorkou na univerzite. Maria bola veľmi nadanou ženou a spoločne so svojím manželom objavila a skúmala radium. Neskôr s manželom získali Nobelovu cenu a ich objavy môžeme využívať dodnes. Napr. rongenové lúče v lekárstve.

23.diel ALBERT EINSTEIN

Pre väčšinu z nás je otcom fyziky a tým najznámejším vynálezcom. Jeho teória relativity v dobe, keď ju predstavil svetu získava odpor u vedeckej spoločnosti. Avšak za nejaký čas sa skutočne jeho teória potvrdí. Za 1. svetovej vojny sa odsťahoval do Ameriky, kde mal neskôr možnosť stretnúť sa s americkým prezidentom.

24.diel LORENZ

Hovorili mu „otec káčer“ pretože celý svoj život venoval pozorovaniu živočíchov.... Avšak v ich prirodzenom prostredí. Prvýkrát dokázal postaviť etológiu ako serióznu vedu a dokázal, že chovanie živočíchov nie je mechanické. Že dokážu premýšľať, učiť sa, mať rád ... rovnako ako ľudia. Omnoho by bol svet lepší, kedy človek mohol, aspoň niekedy, byť tak citlivý ako zvieratá.

25.diel AMSTRONG, Mesiac a vesmír

V tomto diely ľudia začínajú lietať do vesmíru, Rusi sa predbehujú s Američanmi. Vysielajú prvú družicu, ľudí a zvieratá na obežnú dráhu Zeme. A potom prišiel Armstrong, ktorý poletí na Mesiac. Armstrong je prvý človek, ktorý kráča po inej planéte ako je Zem.

26.diel Budúcnosť

Čo môže ešte človek v dnešnej dobe vynájsť a objaviť? Veď už všetko vieme a poznáme. Nie je tomu tak, čakáme ešte na objavy robotov, rýchlejších dopravných prostriedkov, zdokonalenie počítačových čipov alebo cestovanie vesmírom. Raz budú deti našich detí dobíjať Mars. Človek vždy objavoval a vynachádzal a bude to robiť i naďalej.

Najpredávanejšie v kategorii zobraziť viac
DVD Film - Duša
€ 10.95
Predpredaj
DVD Film - Bociany
€ 2.99
Na sklade
Hlavný partner

Kontakt
HOLLYWOOD C.E.S., s.r.o.
Bernolákova 14
031 01 Liptovský Mikuláš
Slovenská Republika

+421 918 994 093
(po-pi: 10:00-15:00)
info@niagara.sk
Odporúčame tiež
Plyšákovo.sk